Trudny temat- alergie u dzieci

alergolog dziecięcy

Bycie rodzicem wiąże się z ciągłą odpowiedzialnością za dziecko. W bycie rodzicem wpisane jest ciągła troska, opiekuńczość, strach o dobro własnego dziecka.  To całkiem normalne. Każdy rodzic chce dla własnego dziecka jak najlepiej. Kiedy tylko zakaszle już wzmaga się czujność czy aby nie rozwija się jakaś infekcja. Obserwacja własnego dziecka jest wskazana. Łatwiej wówczas wychwycić pierwsze symptomy choroby, której niekiedy można zapobiec. 

Kiedy pojawia się kaszel i gorączka czasami konieczne bywa podanie antybiotyku. Jednak kaszel można pojawiać się również z innych powodów. Jednym z nich może być alergia. Na alergiczny kaszel antybiotyki nie pomogą. Alergię leczy się w inny sposób.

 

Alergolog dziecięcy w Warszawie jest w stanie trafnie postawić diagnozę na podstawie obserwacji objawów, również na podstawie zleconych badań. W przypadku alergii są to najczęściej testy alergiczne. 

 

Czym jest alergia?

 

Alergia jest to schorzenie układu immunologicznego. Pojawia się wówczas nadwrażliwość na jakoś czynnik, który w normalnych warunkach nie jest szkodliwy. Organizm dziecka (bądź dorosłego) traktuje ten czynnik jako niebezpieczny i doprowadza do stanu zapalnego. U małych dzieci najczęściej występuje alergia pokarmowa, katar sienny bądź też atopowe zapalenie skóry. Może pojawić się niekiedy nawet astma.

 

Jaka jest przyczyna alergii?

 

Jako przyczynę można wymienić wpływ środowiska, infekcje, ale również uwarunkowania genetyczne. Kiedy w rodzinie cierpi ktoś na alergię wówczas jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia jej u dziecka. Alergię powodować mogą roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, wełna bądź pierze. Mogą to być również różnego rodzaju pokarmy bądź sierść zwierząt.  

 

Objawy alergii

Alergia u dzieci najczęściej objawia się przez

  • katar, cieknący, lejący
  • zaczerwienione ocz
  • opuchnięte powieki 
  • obrzmiałe gardło
  • bóle brzucha
  • wypryski
  • pokrzywka
  • wysuszona skóra
  • stan podgorączkowy

 

  

Aby trafnie postawić diagnozę lekarz alergolog musi wykonać badania alergiczne. Wykonuje się najczęściej testy skórne od 3-4 roku życia, testy serologiczne czyli badanie krwi określając IgE swoistego we krwi.

Wykonanie kompletu badań pozwala trafnie określić przyczynę alergii i możliwość wyeliminowania czynnika. Czasami jest to niemożliwe, jedynie można ograniczyć ekspozycję na alergeny.

Ważna jest również profilaktyka

Dobrym sposobem jest karmienie piersią i wzmacnianie układu immunologicznego. Dieta powinna być bogata w produkty wspomagające budowę odpowiedniej mikroflory jelitowej. 

 

W przypadku alergii pokarmowej sposobem jest eliminacja czynnika, czyli pokarmu, który powoduje alergię u dziecka. 

 

Jeśli z kolei alergia wywoływana jest przez pyłki, wówczas należy ograniczyć wychodzenie na dwór w czasie kiedy nasilone jest występowanie pyłków.  Spacer najlepiej jest odbywać np. zaraz po deszczu. Wówczas powietrze przez jakiś czas jest częściowo wolne od pyłków.  Zastosować można leczenie farmakologiczne. Oczywiście nie na własną rękę, ale w porozumieniu z lekarzem alergologiem. Lekarz zaproponować może również odczulanie które na zawsze może uwolnić od alergii. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Warto być pod opieką lekarza alergologa w przypadku pojawienia się alergii. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

37 − = 28