Korekcja odstających uszu – jak pozbyć się kompleksu?

Odstające uszy mogą być problemem już w wieku dziecięcym. Jak dochodzi do powstawania takiego defektu estetycznego? W jaki sposób można go zredukować? Do wyboru jest szereg metod, jednak nie wszystkie działają równie skutecznie.

Jakie są przyczyny odstających uszu?

Do odstawania uszu najczęściej dochodzi na skutek czynników genetycznych. Wobec tego wtedy, gdy rodzice lub dziadkowie mają taki problem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on dotyczyć również ich dzieci i wnuków.

Wyższe ryzyko pojawienia się odstających uszu dochodzi również na skutek alkoholowego zespołu płodowego, w zespole Downa, przy wadach anatomicznych ucha, na przykład przy tzw. uchu filiżankowym.

Dodatkowo może być to następstwo urazów lub nieprawidłowego układania dziecka w łóżeczku, gdy dochodzi do częstego podwijania uszu.

Odstające uszy – czy można im zapobiegać?

Wszystko zależy od przyczyn tej dolegliwości. Gdy związana jest ona z genetyką lub schorzeniami, trudno jest im zapobiegać.

Warto jednak pamiętać o tym, że można zredukować problem u dzieci przez odpowiednie układanie ich w łóżeczku, a także stosowanie opasek na uszy, które zapobiegają podwijaniu się małżowin usznych.

Jak skorygować odstające uszy?

Gdy odstające uszy powodują kompleksy, w takim przypadku najlepiej zacząć działać, by pozbyć się ich jak najszybciej. Jakie metody pozwalają na skorygowanie uszu?

Plastry na uszy

Za ich pomocą można przytrzymać małżowinę uszną w odpowiednim miejscu, blisko czaszki. Są one umieszczane z tyłu małżowiny i dzięki temu dają natychmiastowy efekt.

W sprzedaży można znaleźć plastry na uszy przeznaczone dla dzieci oraz dla dorosłych, które różnią się pomiędzy sobą swoją wielkością. Mogą być one używane u dzieci w wieku od 3 roku życia.

Niestety, nie zawsze zapewniają one maksymalny komfort i mogą się odklejać, co powoduje, że nie będą one odpowiednie dla każdego. Mogą również przeszkadzać małym dzieciom, powodując u nich duży dyskomfort.

Uszy tego typu mogą być używane przez dłuższy czas – nawet do 3 tygodniu po okresie adaptacji.

Niestety, plastry korekcyjne nie dają trwałych efektów. Mogą one wprawdzie nieco złagodzić problem odstawania uszu, zwłaszcza u dzieci, które mają jeszcze plastyczną małżowinę uszną, jednak nie jest to efekt porównywalny z zabiegiem.

Zabieg korekcji uszu

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z zabiegu korekcji odstających uszu. Operacja jak korekcja uszu może być prowadzona zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Zabieg ten określany jest profesjonalnie jako otoplastyka.

Pozwala ona na uzyskanie bardzo dobrych, trwałych efektów, dlatego jest ona bardzo często wybierana wtedy, gdy odstające uszy są powodem kompleksów.

Najczęściej zaleca się przeprowadzenie zabiegu jak korekcja uszu u nastolatków w wieku od około 12 do 14 roku życia, ponieważ wtedy dochodzi już do odpowiedniego ukształtowania małżowiny usznej.

Procedura przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, dlatego też nie ma konieczności korzystania ze znieczulenia ogólnego. Jest ono stosowane głównie u młodszych dzieci. W efekcie zabieg nie powoduje dolegliwości bólowych.

Efekty zabiegu są widoczne od razu po jego wykonaniu. Następnie należy tylko zaczekać, aż dojdzie do zagojenia się ran.

Gdzie wykonać zabieg korekcji uszu?

Obecnie otoplastyka jest najpopularniejszym zabiegiem chirurgii plastycznej i można wykonać ją w wielu gabinetach i klinikach na terenie całej Polski. Warto zdecydować się na gabinet, który uzyskał pozytywne opinie od klientów, aby procedura była przeprowadzona profesjonalnie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − = 13