Lekarz rodzinny – jak wybrać najlepszego?

Obecnie osoby, które chciałyby korzystać z leczenia w ramach NFZ, mogą samodzielnie wybrać lekarza rodzinnego, z którego usług będą korzystały. Czym warto kierować się podczas wyboru lekarza POZ – podstawowej opieki zdrowotnej?

Kiedy zmienić lekarza rodzinnego?

Zmiana lekarza rodzinnego jest niekiedy niezbędna, aby korzystać z pomocy specjalisty z dużym doświadczeniem w leczeniu różnych rodzajów schorzeń w miejscu swojego zamieszkania.

Najczęściej zmiana lekarza rodzinnego prowadzona jest wtedy, gdy dochodzi do przeprowadzki, dlatego też konieczne jest wtedy wybranie nowego lekarza w miejscu zamieszkania.

Również pacjenci mogą zdecydować się na zmianę lekarza wtedy, gdy leczenie w obecnej placówce im nie odpowiada, na przykład pojawiają się trudności z zapisaniem na wizytę, czas oczekiwania na wizytę jest zbyt długi lub też pacjent uważa, że lekarz nie ma odpowiednich kompetencji albo odpowiedniego podejścia i chce zmienić go na innego.

Lekarz rodzinny – jak go wybrać?

Wybór lekarza rodzinnego powinien być przede wszystkim podyktowany jego wiedzą oraz umiejętnościami. Te można sprawdzić, korzystając z pomocy innych osób, na przykład porad rodziny czy znajomych. Również można skorzystać z dostępnych w internecie opinii na temat lekarzy, które również są bardzo pomocne podczas wyboru lekarzy.

Ponadto warto także wziąć pod uwagę inne kwestie, między innymi jak wyposażenie ośrodka i prowadzone w nim badania i zabiegi, na przykład pobieranie krwi, badania USG, RTG, lokalizacja ośrodka zdrowia, godziny jego otwarcia czy sposób rejestracji na wizyty.

Warto zatem wziąć pod uwagę różne czynniki przed zdecydowaniem się na wybór odpowiedniego lekarza rodzinnego, aby mieć pewność, że oferowana przez niego pomoc będzie szybka i profesjonalna.

Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Zmiana lekarza rodzinnego wymaga wypełnienia odpowiedniego formularza w miejscu, w którym będzie się chciało skorzystać z jego usług.

Obecnie można również wybrać lekarza rodzinnego przez internet, korzystając ze swojego IKP – Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki temu można zrobić to bez konieczności wychodzenia z domu w zaledwie kilka minut.

Wraz z wyborem lekarza rodzinnego można także wybrać pielęgniarkę oraz położną środowiskową. W tym celu również należy wypełnić formularz lub wybrać odpowiednie osoby przez internet na swoim koncie IKP.

Warto pamiętać o tym, że dwie pierwsze zmiany lekarza na NFZ w ciągu roku będą bezpłatne, natomiast wtedy, gdy konieczne będzie zmienienie go po raz kolejny, będzie to już związane z opłatą.

Gdy zatem szukasz dobrego lekarza rodzinnego, warto poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniego ośrodka i lekarza, który będzie oferował usługi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

35 + = 42