Niepłodność – co może być jej przyczyną i jak ją leczyć?

Problemy z płodnością są obecnie powszechne i dotykają one zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Gdy para nie może zajść w ciążę, w takiej sytuacji konieczna będzie konsultacja z lekarzem, specjalistą w tej dziedzinie, którzy może określić potencjalne przyczyny i wdrożyć właściwe leczenie. Co najczęściej jest powodem niepłodności? W jaki sposób można ją leczyć?

Czym jest niepłodność?

Termin niepłodności odnosi się do stanu, w którym zajście w ciążę jest niemożliwe. Nie należy jednak mylić go z bezpłodnością. Niepłodność oznacza, że stan ten jest tymczasowy, natomiast bezpłodność – stały.

Problemy z płodnością mogą mieć kobiety i mężczyźni. Zdarza się, że przyczyna braku ciąży leży po stronie jednej osoby, natomiast może być również tak, że mają ją zarówno kobieta, jak i mężczyzna.

Aktualnie współczesna medycyna pozwala na określenie, co może powodować problemy z płodnością, a także pozwala na ich skuteczne leczenie z wykorzystaniem wielu metod.

Co może powodować niepłodność u kobiet i mężczyzn?

Do niepłodności prowadzi wiele przyczyn, dlatego też konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, by ocenić, co dokładnie ją powoduje – wskazuje specjalista z kliniki leczącej niepłodność – klinikagalena.pl.

Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn bardzo powszechnym problemem są zaburzenia hormonalne, czyli nieprawidłowe poziomy hormonów. Mogą one spowodować brak możliwości zapłodnienia lub przyczyniać się do poronień.

Również problemem są określone schorzenia, do których zaliczane są między innymi infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, endometrioza i mięśniaki macicy u kobiet. To jedynie przykładowe dolegliwości, ponieważ jest ich znacznie więcej, dlatego ważne jest wtedy odpowiednie zdiagnozowanie problemów.

W przypadku mężczyzn powszechnym problemem pojawiającym się w kontekście niepłodności są nieprawidłowe parametry nasienia, na przykład zbyt mała ilość plemników lub ich niewystarczająca ruchliwość. W efekcie dochodzi wtedy do problemów z zapłodnieniem.

Diagnostyka niepłodności

W diagnostyce niepłodności najczęściej prowadzone są poniższe rodzaje badań:

  • badania z krwi – pozwalają one na ocenę hormonów i innych parametrów, na przykład przeciwciał
  • wymazy – dzięki nim można ocenić, czy nie doszło do infekcji narządów rodnych
  • histeroskopia – badanie polegające na ocenie jamy macicy
  • badania USG – prowadzone są one zarówno przez powłoki brzuszne, jak i dopochwowo
  • badania nasienia – prowadzone są one w przypadku mężczyzn dla oceny jego jakości

W jaki sposób leczy się niepłodność?

Leczenie niepłodności dobierane jest w zależności od jej przyczyn. W niektórych przypadkach pomocna jest sama farmakoterapia, natomiast w innych wykonuje się już złożone zabiegi.

W leczeniu niepłodności wykorzystuje się między innymi odpowiednie terapie hormonalne, które pozwalają na wyrównanie zaburzonych poziomów hormonów. W przypadku infekcji wykorzystuje się farmakoterapię nakierowaną na konkretne drobnoustroje.

U kobiet leczenie niepłodności często prowadzone jest również za pomocą zabiegów skupionych na leczeniu endometriozy, usuwaniu zrostów, mięśniaków czy polipów. Zabiegi prowadzone są również metodami laparoskopowymi. Inną procedurą używaną w diagnostyce i leczeniu jest histeroskopia zabiegowa.

W przypadku, gdy prowadzone działania nie przynoszą efektów, rozwiązaniem może stać się również sztuczne zapłodnienie pozaustrojowe, czyli procedura in-vitro.

Więcej informacji dotyczących leczenia niepłodności można uzyskać pod adresem https://klinikagalena.pl/leczenie-nieplodnosci/.

Gdy zatem para ma trudności z zajściem w ciążę, nie warto zwlekać, ale jak najszybciej udać się do dobrego lekarza, który będzie mógł określić przyczyny takiego stanu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 1 =