Usuwanie zębów techniką piezochirurgiczną – na czym polega i dlaczego warto je wybrać?

Do usuwania zębów wykorzystuje się różne rodzaje technik. Wśród nich znajduje się również piezochirurgia, która cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentów. Na czym dokładnie polega ekstrakcja zębów techniką piezochirurgiczną? Jakie są jej główne korzyści?

Czym jest piezochirurgia w stomatologii?

Ekstrakcja zęba metodą piezochirurgiczną to zabieg, podczas którego wykorzystuje się fale ultradźwiękowe do delikatnego i precyzyjnego rozcinania tkanek. Najczęściej stosowana jest ona w przypadku konieczności chirurgicznego usuwania zębów. Taka metoda stanowi alternatywę dla tradycyjnych metod usuwania zębów, które wykorzystują ręczne narzędzia do ekstrakcji. W ofercie mają ją prywatne kliniki i gabinety stomatologiczne, w tym zietekclinic.com z Krakowa.

Jak przebiega piezochirurgiczne usuwanie zębów?

Podczas piezochirurgicznej ekstrakcji zęba wykorzystuje się specjalny rodzaj urządzenia. Wyposażone jest ono w rękojeść z końcówką piezoelektryczną do przecięcia kości otaczającej ząb. Fale ultradźwiękowe emitowane przez rękojeść urządzenia dają bardzo precyzyjne cięcia, które umożliwiają usunięcie zęba przy minimalnym uszkodzeniu otaczającej kości i tkanek miękkich, w tym naczyń krwionośnych oraz nerwów.

Usuwanie zębów techniką piezochirurgiczną – jakie ma zalety?

Piezochirurgiczna ekstrakcja zęba związana jest z wieloma zaletami, do których zaliczane są między innymi:

  • Szerokie przeznaczenie – taka metoda nadaje się zarówno do prostych zabiegów, jak i do skomplikowanych przypadków. Ekstrakcja zęba dzięki chirurgii piezoelektrycznej jest szczególnie przydatna w przypadkach, w których tradycyjne metody ekstrakcji zęba mogą nie być skuteczne, na przykład w przypadkach, gdy ząb jest zatrzymany, ma złożony przebieg korzeni lub znajduje się w skomplikowanej pozycji.
  • Mniejsza traumatyzacja tkanki – ekstrakcja zęba z wykorzystaniem takiej techniki jest dla pacjenta mniej traumatyczna niż ekstrakcja tradycyjną techniką. Fale ultradźwiękowe stosowane podczas takiego zabiegu powodują mniejsze uszkodzenia otaczających kości i tkanek, dlatego te można wtedy skrócić czas gojenia oraz zredukować nieprzyjemne objawy po ekstrakcji, takie jak krwawienie, ból, obrzęk.
  • Wysoka precyzyjność – urządzenia emitujące fale ultradźwiękowe stosowane w piezochirurgicznej ekstrakcji zęba pozwalają na bardzo precyzyjne cięcie. Pozwala to zmniejszyć ryzyko uszkodzenia sąsiednich zębów oraz innych tkanek.
  • Zredukowane ryzyko powikłań – jako że usuwanie zęba metodą piezochirurgiczną jest mniej traumatyczne niż tradycyjne metody, pozwala to znacznie obniżyć ryzyko powikłań, takich jak infekcja czy uszkodzenie nerwów.

Wobec tego piezochirurgiczna ekstrakcja zęba jest bezpieczną i skuteczną alternatywą dla tradycyjnych metod stosowanych w chirurgii stomatologicznej. Zastosowanie takiej właśnie techniki pozwala stomatologowi na uzyskanie dokładnego cięcia, a także zmniejsza ból i obrzęk po zabiegu. Z tego względu zastosowanie takiej techniki może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które obawiają się zabiegu ekstrakcji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 − = 80