Kiedy należy wykonać badanie USG tarczycy?

Tarczyca jest bardzo ważnym narządem ciała człowieka. Jest też podatna na wiele schorzeń jak niedoczynność czy nadczynność, zanik czy guzy.

Zlokalizowana na szyi tarczyca jest gruczołem wydzielniczym, którego zadaniem jest produkowanie hormonów odpowiedzialnych za prawidłowe działanie całego ciała człowieka. Gdy pojawiają się nieprawidłowości w pracy tarczyc, może wywołać to szereg niekorzystnych symptomów. Wówczas wskazana jest diagnostyka, która obejmuje badania krwi oraz USG. Osobom chcącym wykonać USG tarczycy Kraków pozwala na przeprowadzenie tego badania także w krótkim terminie w prywatnych placówkach medycznych.

 

Czym jest badanie USG tarczycy?

Badanie ultrasonograficzne tarczycy, czyli badanie USG polega na wykorzystaniu aparatu USG do oceny wymiarów oraz miąższu gruczołu tarczycowego. Podczas procedury można wykryć także ogniska zapalne, między innymi guzki tarczycy, które odznaczają się na jej tle.

Badanie USG dostępne jest jako badanie wchodzące w skład wizyty u endokrynologa, lecz można też wykonać je niezależnie od konsultacji. Badania prowadzone są na NFZ oraz prywatnie.

 

USG tarczycy – kiedy wykonać badanie?

Badanie jak USG tarczycy jest wskazane u tych pacjentów, u których podejrzewa się schorzenia tarczycy, między innymi niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne jak choroba Gravesa-Basedowa w przebiegu nadczynności oraz choroba Hashimoto powodujące niedoczynność. Także wskazaniem do badania jest zmiana wielkości gruczołu, wyczuwalne guzki, torbiele.

 

Objawy dolegliwości tarczycy:

  • zmiana w wyglądzie gruczołu
  • występowanie wola tarczycy
  • trudności w trakcie przełykania
  • zmiany w masie ciała
  • przemęczenie, senność
  • wahania nastroju, drażliwość
  • trudności w koncentracji, zapamiętywaniu
  • nadmiernie wypadające włosy
  • uczucie chłodu

 

Przy powyższych objawach wskazane jest wykonanie odpowiedniej diagnostyki, która także obejmuje USG tarczycy w Krakowie lub w innym mieście.

 

Jak wygląda badanie USG tarczycy?

Podobnie jak inne badania ultrasonograficzne, także badanie USG tarczycy nie jest inwazyjne i nie powoduje pojawienia się bólu, przerwania ciągłości skóry. Do badania nie trzeba również się przygotowywać.

 

Podczas badania USG tarczycy lekarz smaruje szyję pacjenta specjalnym żelem do USG, a następnie przykłada do skóry głowicę urządzenia. Przesuwając ją po szyi, może oglądać na ekranie urządzenia USG obraz prezentujący struktury tarczycy. Podczas badania mierzy on wielkość gruczołu, oblicza jego objętość.

 

Po zakończeniu badania USG tarczycy Kraków i w innych miejscowościach pacjent otrzymuje najczęściej wynik w formie wydruku oraz opisu. Z uzyskanym wynikiem można udać się do lekarza endokrynologa.

 

Ile kosztuje prywatne badanie USG tarczycy?

Gdy konieczne jest badanie USG tarczycy w Krakowie, najszybciej można wykonać je w prywatnych placówkach medycznych. Cena procedury wynosi najczęściej od 100 do 150 złotych w zależności od wybranego gabinetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 6 =