Wiele osób ma problem z utrzymaniem białego koloru zębów. Z tego powodu są zmuszone regularnie poddawać się zabiegom wybielania uzębienia, które są dość kosztowne, a przy tym mogą powodować podrażnienia i uszkadzać szkliwo. Najlepsze sposoby są oczywiście te nieinwazyjne i domowe. Podpowiadamy, jak w łatwy sposób zachować piękny biały uśmiech na długi czas.
Dieta białych zębów
Dieta jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia, masy ciała, ale i białego oraz zdrowego uśmiechu. Duże ilości herbaty, kawy, wina czy kolorowych soków i innych napojów sprawiają, że białe zęby żółkną. Jeśli chcemy zachować jak najdłużej białe uzębienie musimy zrezygnować ze wszystkich tych rzeczy, które mogą farbować. Należy się zatem pożegnać z colą, czarną herbatą, kawą, czerwonym winem, ciemnymi sokami, a nawet gazowanymi napojami. Jeśli zależy nam na białych zębach lepiej postawić na zwykłą wodę mineralną, zieloną herbatę, mleko, lemoniadę i białe wino. Należy również zrezygnować z takich warzyw jak pomidory i buraki. Nie musimy jednak rezygnować całkowicie ze wszystkiego – wystarczy powyższe jedzenie ograniczyć, nie spożywać przed pójściem spać i najlepiej myć zęby po każdym posiłku, a zwłaszcza tym „kolorowym”.
Odpowiednia szczoteczka
Nie bez znaczenia jest też szczoteczka do zębów, którą używamy. Należy ją wymieniać na nową co 3 miesiące. Taka szczoteczka powinna mieć dość twarde włosie. Miękkie niekoniecznie poradzi sobie ze wszystkimi resztkami jedzenia, barwnikami i osadem. Powinna być również długa, by sięgnąć nią do wszystkich zębów, a nie tylko tych frontowych. Myjąc zęby nie możemy zapominać o myciu języka. To częsty błąd wielu osób. Barwniki i osad mogą na nim zostać i już po umyciu zębów – zafarbować je na nowo. Zapominając o języku narażamy się również na nieprzyjemny oddech. Co ciekawe, dentyści nie zachęcają do korzystania ze szczoteczek elektrycznych, które rozleniwiają i sprawiają, że użytkownicy nie przykładają się odpowiednio do mycia zębów czy też nie dbają o odpowiedni nacisk włosia na uzębienie.
Nitka, irygator i płyn do jamy ustnej
Warto skorzystać również z nici dentystycznych czy irygatora, które doskonale pomagają oczyścić przerwy międzyzębowe z osadu. Irygator poprawia też ukrwienie dziąseł, dzięki czemu przestają krwawić. Po umyciu i nitkowaniu najlepiej przepłukać jeszcze jamę ustną specjalnym płynem. Mycie zębów powinno odbywać się codziennie, regularnie, najlepiej po każdym posiłku i o ustalonej porze. Na samo szczotkowanie powinniśmy poświęcić kilka minut.
Wybielające i myjące jedzenie
Niektóre produkty żywności mogą wybielać lub czyścić zęby, co pozytywnie wpłynie na ich kolor. Do takich rzeczy należą surowe orzechy czy twarde warzywa, takie jak marchew, seler, zielony ogórek, ale i sałata. Warto sięgnąć także po jabłka. Takie produkty znakomicie sprawdzają się na drugie śniadanie lub przekąskę w pracy czy na wycieczce, kiedy nie możemy bezpośrednio po posiłku umyć zębów. Na szczególną uwagę zasługują też truskawki, które mimo czerwonego koloru wybielają uzębienie i oczyszczają je z osadu. Zawierają kwas jabłkowy, wapń i fluor, dzięki czemu również dezynfekują jamę ustną.