Leczenie bólu kolan osoczem bogatopłytkowym – wskazania, przebieg zabiegu, efekty

Osocze bogatopłytkowe jest w stanie wspomagać naturalną regenerację tkanek. Używane w celu leczenia kolan pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów bez konieczności prowadzenia inwazyjnych operacji.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Termin jak osocze bogatopłytkowe, które określane jest także skrótowo jako PRP, czyli Plateled Rich Plasma, jest rodzajem preparatu przygotowywanego na bazie krwi oraz jej ważnym składnikiem.

Osocze bogatopłytkowe jest składnikiem, który odpowiada za procesy wzrostu i regeneracji tkanek. Zawiera w składzie dużą ilość płytek krwi oraz czynniki wzrostu, które wspomagają podział komórkowe, dlatego też może poprawiać procesy naturalnej regeneracji komórek i tkanek.

Obecnie osocze bogatopłytkowe jest używane w wielu obszarach medycyny, między innymi w medycynie estetycznej, gdzie służy do niwelowania zmarszczek oraz innych niedoskonałości skórnych. Ponadto prowadzone jest leczenie kolan osoczem, co umożliwia skuteczne zmniejszanie ich dolegliwości ortopedycznych.

Kiedy stosuje się leczenie kolan osoczem?

Zabieg polegający na leczeniu kolan osoczem bogatopłytkowym ma bardzo szerokie zastosowanie i jest on wskazany w wielu przypadkach.

Wskazania do leczenia kolan za pomocą osocza:

  • Uszkodzenia kolan, między innymi łąkotek, więzadeł, stożków rotatorów, kaletek stawowych,
  • Dolegliwości bólowe kolan,
  • Nieprawidłowe zrastanie się tkanki kostnej,
  • Zapalenia stawów kolanowych,
  • Zwyrodnienia stawów kolanowych.

Wobec tego leczenie kolan osoczem jest w stanie pomóc pacjentom doświadczającym zróżnicowanych dolegliwości, którym zależy na wysokiej skuteczności i jednocześnie małej inwazyjności procedury.

Leczenie kolan osoczem – jak przebiega?

Osocze bogatopłytkowe, które przygotowywane jest w specjalnym urządzeniu na bazie krwi pobranej wcześniej od pacjenta, wstrzykiwane jest w różne obszary kolana, aby dzięki temu poprawić jego stan.

Podczas zabiegu jak leczenie kolan osoczem lekarz początkowo bada kolano, a następnie wstrzykuje w nie osocze z wykorzystaniem cienkiej igły.

Najczęściej obstrzykiwane osoczem obszary to rzepka kolanowa, mięśnie, łękotki, ścięgna, a także więzadła kolanowe. Są one zbudowane z kolagenu, który ma duże znaczenie dla ich prawidłowej pracy. Przez zastosowanie osocza bogatopłytkowego można wtedy wspomagać regenerację kolagenu.

Miejsca wstrzykiwania preparatu w kolana oraz ilość preparatu dobierane są indywidualnie w zależności od dolegliwości doświadczanych przez pacjenta.

 

Dodatkowo dla lepszych efektów można także stosować inne preparaty, na przykład jak kwas hialuronowy czy tłuszcz własny pobrany od pacjenta.

 

Leczenie kolan osoczem bogatopłytkowym – efekty zabiegu

Przeprowadzenie zabiegu leczenia kolan osoczem bogatopłytkowym pozwala na uzyskanie efektów jak:

  • szybsza regeneracja tkanek
  • redukcja bólu
  • zwiększenie ruchomości kolana
  • ogólna poprawa kondycji

 

Dla osiągnięcia optymalnych efektów leczenie kolan osoczem musi być też powtarzane. Liczba oraz częstotliwość zabiegów są ustalane indywidualnie przez lekarza przeprowadzającego procedurę.

 

Gdzie można skorzystać z leczenia kolan osoczem?

Zabieg jak leczenie kolan osoczem jest oferowany obecnie w wybranych gabinetach i klinikach, które specjalizują się w jego prowadzeniu. Niestety, nie jest on dostępny w gabinetach na NFZ, dlatego też pacjenci muszą zapłacić za skorzystanie z procedury.

 

Warto zdecydować się na usługi sprawdzonej placówki medycznej, która ma wiele pozytywnych opinii od swoich pacjentów, co świadczy o wysokiej jakości obsługi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 76 = 85